Kdo byl Joseph Hubertus Pilates

Joseph Hubertus Pilates se narodil v Německu v roce 1880 a jako dítě trpěl astmatem, křivicí a revmatickou horečkou. Byl slabé dítě a rozhodl se zesílit.
Jeho snažení bylo úspěšné a ve svých 14 letech stal se dokonalým potápěčem, gymnastou, lyžařem a boxerem. Jeho odhodlání k uzdravení ho hnalo k studiu východních i západních forem cvičení, včetně jogy, starověkých řeckých a římských režimů.
Během první světové války vymyslel pro ležící pacienty na nemocničních lůžkách systém jednoduchých, ale účinných cviků, které procvičovaly celé tělo a zachovávaly ho silné, ale zároveň i pružné – tento systém tvořil základ pro jeho jedinečný styl.

Toto cvičení si odvezl s sebou do NewYorku, kde si ho patentoval a v roce 1926 otevřel svoje první Pilates studio.
Podporoval fyzickou harmonii a rovnováhu těla pomocí kontroly dýchání, ohebnosti, vycentrovanosti.

Jeho studio připoutalo pozornost tanečníků a Pilatesova metoda se stala základní částí tanečního tréninku. Postupně studio přitáhlo elitu z celé Ameriky – mezi tanečníky přišly i herci, atleti a golfisti.
Všichni byly nadšeni jednoduchostí a přitom velkou účinností cvičení, přitahovala je síla harmonie mezi myslí a svaly.

Joseph Hubertus Pilates měl rád život.
Sám říkal:
„Doporučuji všem moje cvičení, udělá vás šťastnějšími. Od té doby co cvičím, jsem nebyl nemocný. Nebral jsem nikdy aspirin, jím to co mám rád. Kdyby lidé viděli jak žiju – občas i kouřím doutníky, piju víno a miluji – nevěřili by. Láska! Bez té jste mrtví.“

J. H. Pilates vychoval 7 následovníků.

Jedním z nich byl Ron Fletcher, jehož školu prezentuje v Česku Mgr. Renata Sabongui, lektorka Pilates u nás a majitelka jedinné licence Ron Fletcher Towelwork v Evropě.