Výživové poradenství

Člověk žije z toho co s ní , jak se říká: „ Lépe jíst, zdravě žít…“

Je známou skutečností, že stejně jako živoří rostlina zasazená do neúrodné půdy, trpí i člověk, který má nesprávné stravovací návyky: jí velké množství masa, cukru, soli, a naopak se vyhýbá ovoci, zelenině, luštěninám a ořechům….. takto nastavená strava rovněž vede i k tak nežádoucímu zakyselení organismu.
Správná strava je pro člověka důležitá jako pro rostlinu správná půda. Člověk totiž nejen žije z toho co s ní, on se také  tím stává – „jsme to co jíme“.

Dobře sestavená strava společně s dostatečným a vhodným pitným režimem poskytuje „našemu“ motoru to nejlepší „palivo“.

Dodává energii pro zabezpečení tělesných funkcí, zpomaluje stárnutí a pomáhá předcházet „poruchám“. Je tedy důležité poskytnout „motoru“ to nejvhodnější palivo!!

Potrava a zdraví

Naše zdraví závisí na „drobných“ rozhodnutích, které vytváří životní styl.
Rozhodnutí, která nejvíce ovlivňují naše zdraví, souvisejí se skladbou naší stravy.

Obecně platí rovnice: Informace + Správná volba = Zdraví

Je proto důležité mít správné informace o vhodném složení stravy a dostupných potravinách. Potraviny poskytují živiny a energii, ale zatímco některé potraviny zdraví podporují, jiné mohou být příčinou zdravotních problémů a nemocí. Existují tedy jak škodlivé potraviny, tak i ty, které prospívají našemu zdraví a k životu je potřebujeme.

Strava by měla být pestrá a rozmanitá, živočišná strava vhodně zkombinovaná se stravou rostlinou, která je zdrojem zdraví prospěšných látek.
V posledních letech přibylo hodně vědeckých objevů, které se týkají potravin rostlinného původu, jde především o – ovoce, obilí, ořechy, semínka a zeleninu.

Stále přesnější vědecké metody potvrzují, že ovoce, obilí, luštěniny a zelenina obsahují kromě složek, které jsou  přítomny i v živočišní stravě,  ještě dvě složky navíc a to:

  • antioxidanty (  vitamíny a minerály)
  • fytochemikálie s léčivými vlastnostmi

Léčivá potrava

Rostlinná strava stejně jako léčivé byliny obsahuje látky, které mají účinky podobné lékům s těmito výhodami:

  • nemoci nejen léčí, ale pomáhá jim i předcházet
  • nemá žádné vedlejší účinky